Wydarzenia

Wielki Czwartek 2013

Msza Krzyżma Świętego
28 marca 2013 o godz. 10.00 w Archikatedrze Warszawskiej zostanie odprawiona uroczysta Msza św. z poświęceniem Krzyżma świętego. Mszy św. będzie przewodniczył i kazanie wygłosi Jego Eminencja Kazimierz Kardynał Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski. Podczas Mszy św. zostaną odnowione przyrzeczenia kapłańskie.
Celebracja Liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej
Mszał rzymski dla diecezji polskich celebracji Mszy Wieczerzy Pańskiej nadaje świąteczny, jednoczący i wspólnotowy charakter. Tego dnia, każda wspólnota gromadzi się w swojej świątyni, by celebrować Mszę Wieczerzy Pańskiej. Tego dnia nie wolno odprawiać Mszy świętej bez udziału ludu. Msza Święta jest sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, jaką Chrystus spożył z Apostołami przed swoją Męką. Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się w zwyczajny sposób. Pierwsza wzmianką jest zamilknięcie dzwonów i organów podczas śpiewy Gloria.
W dokumentach Stolicy Apostolskiej dotyczących liturgii opasane są zasady przygotowania i obchodzenia Świąt Paschalnych http://www.kkbids.episkopat.pl/index.php?id=148 Więcej o Liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej można znaleźć na http://liturgia.wiara.pl/doc/418613.Katecheza-o-Liturgii-Mszy-Wieczerzy-Panskiejpowrót

do góry